Rudé moře

Proč Rudé moře?

Rudé moře má velmi vysokou salinitu. Ta je způsobena velkým výparem a minimálním množstvím srážek. V době rozmnožování červených řas (druhu Trichodessium erythreum) získává načervenalé zbarvení.


Rudé moře je vnitřní moře Indického oceánu, které se nachází mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Je 2 000 km dlouhé a až 350 km široké a maximální hloubka je 3 039 m. Na jihu je průlivem Bab-al-Mandab spojeno s Adenským zálivem Arabského moře. Na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský průplav.


Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na celém světě.Vzhledem k tomu, že se nachází relativně nedaleko od Evropy, patří mezi vůbec nejnavštěvovanější potápěčská místa. Prvořadým lákadlem je značné množství korálových útesů a bohatství tamního podmořského života. Rudé moře, místní korálové útesy a vraky potopených lodí tak každým rokem lákají tisíce potápěčů z celého světa.


Nejoblíbenějšími a nejrozvinutějšími středisky jsou především Hurghada a Sharm al-Sheikh, pozadu však nezůstávají ani další oblíbená místa jako je Nuweiba, Dahab a Safaga. Všechna tato místa nalezneme na severu, který je mnohem více poset turistickými středisky.


Ve vodách Rudého moře žije velké množství živočichů. Je dobré se s nimi před samotným ponorem „teoreticky seznámit“. Někteří tvorové totiž mohou být pro člověka značně nebezpeční. Část z nich útočí jen v případě, že se cítí ohrožení a poranění jsou sice bolestivá a mohou vyvolávat např. zvracení, ale pro zdravého člověka nejsou smrtelná. Jedná se např. o rejnoky, murény,perutýna,barakudu či medúzy. Jiná zvířata mají jed, který může jedince ohrozit na životě, především pokud není ihned zahájena léčba, jde např. o perutýny ohnivé.

A pak zde žijí i tací, s nimiž je setkání skutečně velmi nebezpečné, jelikož jejich jed zabíjí v několika málo minutách. Řeč je o odranci pravém, který se vyskytuje na dně moře a jehož jed patří k těm nejnebezpečnějším na světě. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na žraloky, jejichž podmořské pozorování patří ke stále oblíbenějším atrakcím. Většina živočichů je však člověku zcela bezpečná, samozřejmě při dodržování základních pravidel – na živočichy nesaháme a snažíme se respektovat jejich území.

 

Přidat komentář